top of page
  • ryhnclkblk

5 Duyunun Hikayemizi Güçlendirecek Olan Marka Algısına Katkısı Nedir?


Marka Algısı, tüketici zihninde oluşan, markayı tercih etme sebeplerini oluşturan duygu, deneyim ve düşüncelerin bütünüdür. 5 duyu organı ile zihnimizde algılanan hisler tüketici tarafından marka ile yakınlık ve bağ kurmasını sağlar. Her zaman en güçlü ve en gerçek temsildir.


Marka Algısı neden bu kadar önemlidir? Markaya katkıları nelerdir?

Hedef kitlemizde markamız nasıl algılanıyorsa biz o şekilde varız. Markamız güvenilir, doğa ve insan dostu, sağlam, ayrıcalıklı bir marka algısı oluşturuyorsa tüketicide bu hislere sahip olmak ve bizimle o marka deneyimini yaşamak isterler. Marka algısı, sadakati de getirir ve araştırmalara göre kişiler markamız ile bağ kurduğunda %86'lık oranda bizi tavsiye edecek ve %66'lık oranda bu tavsiyeler incelenecek ve tutarlılık gösteriyorsa satın almayı artıracaktır. Böylece marka değeriniz ve itibarınınız da artış gösterecektir.


5 Duyunun Marka Algısına Katkı Sağladığı 5 Konu


  1. Duyular, tüketicilerin duygularını birleştiren ve davranışlarını etkileyen bir araçtır. Zihinlerde etkili bir imaj yaratmayı ve kendinilerini en iyi biçimde ifade etmeyi sağlar.

  2. 5 duyuya hitap etmek hedef kitlenin algılarını, değerlendirmelerini, ve davranışlarını etkileyecektir.

  3. Hedef kitlenin kararları duyular yardımı ile gelen bilgileri zihinlerinde işlemesi sonucu elde edilir.

  4. Zihnimizde karakterimiz, kültürümüz, inançlarımız, hatıralarımız ve geçmiş deneyimlerimiz ile örtüşen algılara sahip markalar ile bağ kurarız.

  5. Markanızın hafızalarda yer etmesine neden olur. Deneyimler ile edindikleri renkleri, sesleri, kokuyu, tadı ve dokuyu hissettiklerinde ilk akla siz gelirsiniz.

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page