top of page
  • ryhnclkblk

Bir Japon İnanışı İkigai İle Kariyerinizi Nasıl Anlamlı Hale Dönüştürsünüz?Bir yerden başlamak istiyorsun ama nereden başlayacağını bilmiyor musun? Kendi hikayemde bana faydası olan bir şeyden bahsetmek istiyorum sana “İKİGAİ”


İkigai, “var oluş nedeniniz” anlamına gelen bir Japon inanışıdır. “İkigai’nizi bulduğunuz zaman yaşam amacınızı ve mutluluk sebebinizi keşfetmişsiniz demektir.” diyor Okinawalılar. Geleneksel Japon felsefesi mutluluğunuzu bulmaya odaklanırken, Batı’da İkigai’yi hayalinizdeki kariyeri bulmanın bir yöntemi olarak kullanabileceğinizi söylüyor.


İkigai'nin çemberinde, kariyeriniz şu dört özelliği içerdiğinde yaşam amacınıza uygun o anlamlı işi yapmış oluyorsunuz:

🌿Severek yaptığın şeyler

🌿İyi olduğun şeyler

🌿Dünyanın ihtiyacı olan şeyler

🌿Para kazandığın şeyler


İkigai Çemberinde, dört ana özelliğin kesişme noktaları sana sadece bazı şeylere odaklı farklı farklı şeyler hissettirirken tam merkezindeki tüm kesişmelerin olduğu yerde “var olma nedenin” olduğunu söylüyor. Var oluş nedenini keşfedip kendi İkigai’ni bulduğunda neler oluyor peki?

✨İdeal iş yaşam tarzını tasarlıyorsun.

✨İş yerinde güçlü sosyal bağlantılar kuruyorsun.

✨Sağlıklı bir iş-yaşam dengesine kavuşuyorsun.

✨İşini zevkle yapıyorsun.

✨Dış dünyadan gelen beklentiler ile uyumlanıyorsun.

✨Her gün iş değil aşk yapmış oluyorsun.


İkigai’ni bulduğun ve anlamlandırdığın zaman, yapmayı istediğin iş ve dünya’nın senden yapmanı beklediğini iş ile uyumlu bir hayat sürüyorsun.


Peki keşfetmek için neler gerekiyor? 3 adım ile kendi İkigai’ne ulaşabilirsin.

🌳 4 sorunun cevabını bul.

- Yapmayı sevdiğim şeyler neler?

- İyi yaptığım şeyler neler?

  • Dünyanın neye ihtiyacı var?

  • Para kazandığım şeyler neler?

🌳Bu cevaplar ile ne yapabileceğini gör.

Hayal et yapmayı sevdiğin, iyi yaptığın şeyleri yaparken nasıl hissediyorsun, neredesin, kimlerlesin, neleri konuşuyorsunuz? Tüm detayları ile Dünya’nın senin yaptığın şeye ihtiyacı var mı? Ne kadarına ihtiyacı var? Bunlar ile para kazanabiliyor musun?


🌳Eyleme geç.

Hayalini kurduğun o resimi gerçekleştirmek için nelere gerekiyorsa bunları yapmak için eyleme geç. Çalış, çok çalış, oku, gözlemle, dinle, anlat, konuş, danış, hobi edin. Kendine smart hedefler koy ve bunları haftalık, günlük, yıllık planla. Bir bilene danış. Kendini test et deneyimle.


Tebrikler, İkigai'ni buldun. Peki şimdi tam anlamı ile mutlu olabilecek misin? Belki evet, belki hayır. Sadece o kadar da mükemmel ilerlemeyen süreçlerde bile deneyimini her şeyi ile kabul edip istekli olmaya devam et. Çünkü hayat da o kadar mükemmel değil ve yaşadığın şeyin gerçek olduğunu hissetmen için hayat gibi inişlerin ve çıkışların olmalı. Böyle zamanlarda dön ve tekrar 3 adıma göz at.


Bizim buralarda İkigai için “her gün yataktan kakmak için size ilham veren şey” diyorlar. Bende, her gün sevdiğiniz işi yaparsanız iş değil, aşk yapmış olursunuz diyorum. Korktuğun ve zorlandığın zamanlar da aklına bunlar gelsin.


İkigaini bulup, sana ilham ver şeyler ile kariyer hayatının yönünü belirleyebilirsin. Her gün sevdiğiniz şeyi yapmak için uyanmak ister misin? İkigaini, smart hedeflerini, eylem planlarını konuşmak ve marka hikayeni yazmak için keşif görüşmesi randevusu oluşturabilirsin.3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page