top of page
  • ryhnclkblk

Markalaşmada Buzdağının Görünmeyen Kısmına Odaklanmak

Güncelleme tarihi: 11 May 2023


Markalaşma ya da marka bilinci oluşturma sadece bir logodan ibaret değildir. Yeni bir marka oluşturuyorum dediğiniz zaman sadece logo tasarımı, renk ve tarz oluşturmaktan konuşuyorsanız orada marka kimliği oluşturduğunuzu bilmenizi isterim. Marka kimliği, markalaşma sürecinin bir adımıdır ama asla tamamı değildir.


Buzdağının görünen kısmı tabirini duymuşsunuzdur. Marka kimliği oluşturma buzdağının görünen kısmında gelin biz buzdağının görünmeyen ama en görkemli kısmı ile ilgilenelim biraz. Oralarda neler mi var?

Marka Amacı, Vizyon ve Misyonu, Hikayesi, Karakteri, İletişim Dili, Manifestosu ve daha bir çok şey..


İki tarafı birbirinden ayırmak istersek eğer görünen kısmı için somut bir şekilde ortada duran, baktığımızda bu gösterge bu markaya ait dediğimiz şeylerdir. Görünmeyen kısım ise, 5 duyu organımız ile hissedebileceğimiz sadece görmenin yetmediği bir bütün olarak hissetmemiz gereken alanlar.


Her zaman söylendiği gibi markalar bir insan olsaydı Marka Kimliği bizim saçımız, yüz tipimiz, giydiğimiz kıyafettir. Buzdağınız görünmeyen kısmı ise bizimle bağ kurduran, bağımızı sürdüren, iletişim şeklimiz, giydiğimiz kıyafetin tarzı, sıktığımız parfüm, anlattığımız hikayelerdir..


Bir marka oluşturma istiyorsan eğer önce karakterini oluşturmaktan, hikayeni anlatmaktan başlasan iyi edersin. Markanın ne olduğunu, neye ve kimlere hizmet edeceğini, nasıl hizmet edeceğini, neden hizmet edeceğini iyice belirlersen gerisi senin için keyif dolu bir maceradan başka bir şey olmayacaktır.

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page